Türkiye’de Patent Tescil

İcat ve buluşların, üretim ve çalışma özelliklerini hukuken korumak, mülkiyet haklarına sahip olmak için tescil ettirmek gerekir.

Buluşunuzun, Türkiye dışında tescilli olması Türkiye’de hukuksal koruma sağlamamaktadır.

Patent tescili, sadece tescil alındıkları ülke / ülkeler için koruma sağlar.

Türkiye’de hukuksal koruma almak için TPE nezdinde tescil yaptırmalısınız.

Türkiye’de patent tescili yaklaşık 2 yıl sürmekte olup bu süreç içersinde TPE nezdinde patent işlemlerinin eksiksiz sürdürülmesi gerekir.

TPE ile yapılacak yazışmalarda hata ve gecikme yapılmamalıdır aksi halde patent başvurusu ret edilir.

Türk vekille yapılmayan, WIPO ve Uluslararası başvuru yöntemleriyle yapılan Patent başvurularında sorunlar çıkmaktadır;

- Türk Hukuku ve TPE uygulaması bilinmeden yapılan patent başvuruları eksik olmakta ve hak kaybına sebebiyet vermektedir,

- Türkçe bilmeden yapılan başvurularda çoğu zaman hatalar olmaktadır,

- Patent başvurusunun ret edilmesi veya itiraza uğraması halinde Türk Vekil tutulması gerekmektedir,

- TPE’de harç yatırma, itiraz ve savunma yapma süreleri farklı olup son derece kısadır. Süresinde yapılmayan işlemler kabul edilmez ve patent başvurusu ret edilir.  

- Yurtdışı yazışmalar nedeniyle tescil süreci uzamaktadır,

- Uluslararası kurumlar nezdinde yapılan yazışmalar nedeniyle tebligatlarda ihtilaflar çıkmaktadır. Patent yıllık yenileme süreleri sıklıkla ihlal edilmektedir.

- Patent tescil maliyeti artmaktadır,

Büromuz özel ihtisas gerektiren ilaç patentleri, Kozmetik Patentleri, Tıbbi cihaz patentleri ve hukuku alanında da yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Özellikle uluslararası ilaç firmaları ile yerli ilaç firmaları arasında yaşanan hukuksal ihtilaflarda tecrübe sahibidir.

Tescil başvurularının hukukçu patent vekillerince yapılmasında büyük fayda vardır.

Büromuz tüm başvuruları mühendis ve hukukçularının değerlendirmeleri doğrultusunda, müşterilerinin onayını aldıktan sonra gerçekleştirmektedir.

1997 Yılından bu yana müşteri memnuniyetini paylaştığımız 10.000’nin üzerinde referansa sahip olmanın deneyimiyle marka, patent, tasarım tescilli ve hukuku alanında hizmet vermekteyiz.